Aerodinamikos eksperimentas

 

English version here

Citroplano metamorfozė

Paskutiniai metai aviacijos institute apkrova prilygsta traukiniui Indijoje: galutiniai atsiskaitymai, valstybiniai egzaminai, skraidymo praktika, 14 licencijos egzaminų ir baigiamasis magistrinis darbas.

Norint dorai pabaigti, šis traukinys turi judėti ne tik kaip Šinkanseno Hayabusa, bet ir visi keleiviai turi pasiekti savo tikslą. Tarp jų magistriniam darbui būnant tuo VIP keleiviu su puošniuoju turbanu ir palyda. Norisi, jog šis darbas būtų su patikrintu rezultatu, kad teorines žinias palydėtų ir patvirtintų kuo daugiau apčiuopiamos praktikos – taip gimė aerodinaminių modifikacijų projektavimo ir tyrimo idėja antžeminiam transportui.

Gyvybės trūkumas

Tęsiant traukinio metaforą, pirmoji stotelė buvo potencialaus ir „įkandamo“ automobilio įsigijimas. Tai reiškė, jog reiks leistis į tą autoportalų dalį, kurioje automobilių supirkėjai pešasi kaip balandžiai prie numestų trupinių. Tačiau išlepusiems paukščiams įmantrūs prancūziški kruasanai nelabai įdomūs. Kaip bebūtų – iš biudžetinių variantų su pasirinkimu klaidos nebuvo padaryta: 1997 Citroen Zx – šiek tiek profilio turintis stogas, kuro įpurškimo sistema, patogi važiuoklė ilgiems bandymams.

2013-09-04_19353rawed_1
Užsirašomi duomenys

Automobilis už šampano kainą – kas gali būti blogai. Atvykus į provincijos pakraštį apžiūrėti automobilio, pirmiausia reikėjo jį ištraukti iš pusnies. Ištraukus buvo nematyti korozijos židinių, tačiau atsiradusio optimizmo automobiliui užkurti neužteko – jame neveikė starteris. Pirkimo – pardavimo kolektyvui smarkiau jį pastūmus, automobilio reakcija buvo tokia pat, kaip senjoro, išnaudojančio savo gilaus popietinio miego privilegijas – trumpas suknarkimas ir procedūra tęsiama. Įtarimas krito ant kuro rodyklės, kuri, jei galėtų, rodytų į žemės centrą. Pardavėjui įpylus galbūt jau kažkada tame pačiame bake buvusį simbolišką kiekį benzino, Citroenas, pastumtas dar sykį, atsibudo,  ėmė reaguoti į akseleratoriaus pedalą, pro ortakius itin greitai pradėjo sklisti dabar jau pirkėją gaivinanti šiluma. Ne dėl gaisro, o dėl prancūziškos kilmės pastarasis privalumas. Žinoma, iš automobilio, kuriame akumuliatoriaus gnybtas prie akumuliatoriaus prisuktas medvaržčiu, siurprizų tikėtis derėtų – tik trys iš keturių ratų buvo tinkami naudoti ir tie prisukti tik dviem varžtais iš keturių. Išsprendus šias bėdas, sutvarkius stabdžių sistemą ir dar keletą smulkmenų – techninės apžiūros stoty buvo gautas unikalus įvertinimas iš tikrintojo: „mašina baisi, bet prikibti neturiu prie ko“. Nežinau kokio atsakymo į tai jis norėjo sulaukti: „Jūs ne pats dailiausias darbuotojas, bet savo darbą atlikote gerai“. Svarbiausia, gautas švarus apžiūros talonas ir buvo galima tęsti bandymus.

Bukas ir bukesnis

Pirmiausia buvo reikalinga patikrinti kompiuterinio aerodinaminio vamzdžio, pravarde vėjo tunelis, rezultatus: ar tikrai sutampa automobilio oro srauto aptekėjimas realioje ir virtualioje erdvėje. Kadangi nieko realesnio nei juodi vilnos siūlai nėra, jais ir buvo apklijuotas visas Citroenas. Šis siūlinis metodas aviacijoje naudojamas jau seniai ir dažnai matomas ant sklandytuvų. Tiesios, tvarkingos siūlų kolonos indikuoja gėrį, besiplaikstančios – blogį. Taigi, po kelių valandų dekoravimo, automobiliui atrodant kaip nevykusiai Buko ir Bukesnio autobusiuko kopijai, buvo pajudėta į plentą. Pačiam sėdint lydinčio automobilio operatoriaus pozicijoje ir matant kaip visi siūlai puikiai atkartoja tiek literatūroje aprašytus, tiek kompiuterinių tyrimų metu gautus rezultatus, buvo gauta daug įkvėpimo toliau dirbti dienomis ir naktimis, kad sukurti aerodinamiškesnį kėbulą arba „tą mašiną, kur galas uždėtas“. Bet toje mašinoje ir arkų uždengimai, ratų gaubtai, slenksčiai bei dugnas uždėtas. Pastarasis pareikalavo taip pat labai daug darbo, kad būtų lengvas, patikimas, standus, be papildomų skylių kėbule tvirtinimui ir už pigiau nei suaugusio, vengiančio nusikalstamų manevrų eisme jaunuolio TPVCA draudimą sezonui.

9
Medis vis dar naudojamas ir Morgan automobilių gamyboje

Pradžioje visa aerodinaminio profilio konstrukcija buvo įsivaizduota daug paprastesnė ir idėjiškai turėjo atlaikyti tik keletą bandymų, kol bus išardyta. Tačiau galiausiai su kolega iš aviacinės mechanikos apsisunkinome sau būtį konstruodami 1.4m ilgio karkasinį medinį rėmą, kuris pakeitė automobilio bamperį ir galinį dangtį, panaudojant pastarųjų tvirtinimo vietas – taip gimė pirmoji Citroplano versija. Įdomus faktas visiems rūdijančių galinių dangčių savininkams – Citroen ZX ši detalė buvo gaminama iš stiklo pluošto. Su antrąja versija, skambiai pavadinta V2, buvo stengiamasi suteikti Citroplanui praktiškumo, su kuo mažesniais aerodinaminiais nuostoliais: uodega pateko po kampinio šlifuoklio ašmenimis, jos geometrija buvo atitinkamai pakeista, kad sėkmingai išnaudoti W. Kamm efektą. Turint neapibrėžtą laiko kiekį, kadangi V2 versija buvo tobulinama gynimo, buvo sulygintos smulkios, interferenciją sėjančios detalės ir galiausiai visas automobilis padengtas slidžiu kantrybės sluoksniu, baltos plėveles pavidalu . Lūkesčiai nebuvo patenkinti – jie buvo viršyti. Aviamodeliavimo šaknys ir atliekami namų darbai padėjo uodegos karkasą padaryti taip, kad jis būtų vientisa automobilio dalimi ir galėtų būti sąlyginai nesunkiai numontuojamas/sumontuojamas. Tą „sąlyginai“ galima prilyginti į laiko užmarštį nugrimzdusio Citroen Pluriel transformacijai į kabrioletą.

DSCF0809
Citroplanas V2

 

Kuro sąnaudų bandymams buvo stengiamasi naudoti tas pačias kelio atkarpas, esant kuo mažesniam automobilių srautui. Ne dėl to, jog konstrukcija atrodė nepatikima, bet, kad nekiltų trukdymų laikyti pastovų greitį ir, kad nesimaišyti greičio apribojimų nepaisantiems. Trumpai tariant, kintamieji buvo mažinami kiek galima: visada pilnas bakas ir du žmonės. Žinoma, bendras sąnaudas tai padidina, tačiau tiriamas buvo sumažėjimas procentais. Jei jau buvo prabilta apie konstrukcijos patikimumą: pradžioje kai kurie tvirtinimai kėlė abejones ir buvo patobulinti, kol galiausiai diskomforto važiuoti  liko tiek pat, kiek taksofono budelių mūsų gatvėse.

Kiti subjektyvūs modifikuoto automobilio važiavimo pastebėjimai: mažiau spaudimo reikalaujantis akseleratoriaus pedalas, o jį atleidus –  ilgesnis lėtėjimas, taip pat, mažesnis vėjo triukšmas pravėrus langą ir ženkliai padidėjęs aplinkinių dėmesys. Su V2 versija jis šiek tiek sumažėjo, galbūt dėl to, kad automobilis tapo panašesnis į standartinį. Tačiau per laiką praleistą gatvėse buvo susirinktas toks pat kiekis nykščių į viršų, kokį šiuo metu rodo veidaknygės tinklalapis, tad galima išsireikšti, kaip gausiai apdovanotai merginai: taip jie tikri. Kiti privalumai yra automobilio švara – Citroplaną nors ir galima plauti savitarnos plovyklose, to dažnai daryti nereikia, nes aerodinamiškai švari mašina sudaro sunkumų prilipti nešvarumams. Plaunant automobilį siūlau atkreipti dėmesį į vietas, kuriose dulkių/purvo daugiausia – tai yra gana geras turbulentinio srauto indikatorius. Bet greičiausiai dėmesys nebus kreipiamas, todėl galiu užbėgti už akių: galinis dangtis, ypač tas, kuris saugo hečbekų ir universalų krovinius, dulkes renka taip pat aktyviai, kaip Audros siurblys.

2013-09-04_19453rawed - Copy

Kaip ir mūsų valstybei su nacionaliniu stadionu – hobiams laiko ne visada yra, todėl po magistro gynimo darbai judėjo kur kas lėčiau. Praktinė modifikacijų nauda nėra revoliucinė: originalias 6-7l/100km sąnaudas, priklausomai nuo sąlygų, sumažino iki 4.3-5l/100km (17-39%), bet tai yra skirtumas, skirtumas kurį ne gėda paminėti net vyriškame pokalbyje prie šašlykinės. Augant greičiui šis skirtumas taip pat didėtų.

Atsakymai į dažniau pasitaikančius klausimus:

Ar jis elektrinis? – Ne

Ar sudėtinga vairuoti? – Ne

Tai kada kilsi? – Ne

Gal galite apibūdinti policijos požiūrį į tai? – Daugmaž teigiamas.

Mieste turbūt nelabai su tokiu galu? – Taip, nelabai – nėra juntamos naudos, dėl per mažų greičių.

Koks yra teorinis pasipriešinimo koeficientas? Skaičiavus pagal empirinį metodą Cd yra 0.28, o pagal kompiuterius 0.23.

English version  Flag_-_Union_Flag

Sekite Agitatorių Facebook fb-notifications-icon

Instagram 13795507962057253222instagram-logo-md

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s